Dinamo pobjedom od 4:1 izborio svoju petu Ligu prvaka

Foto

Sport
0

Tekst

Nogometaši zagreba─Źkog Dinama izborili su plasman u Ligu prvaka nakon što su u uzvratnom susretu zadnjeg kola kvalifikacija na stadionu Maksimir pred 13,000 gledatelja pobijedili albanski Skenderbeu 4-1 i tako potvrdili pobjedu 2-1 iz prve utakmice.

Na stadionu Maksimir i ove godine ─çe se slušati himna Lige prvaka. 'Modri' su peti put u svojoj povijesti izborili plasman u elitno natjecanje 'Starog kontinenta', te devetu godinu uzastopce osigurali su plasman u Europi najmanje do Bo┬×i─ça.

Dinamo je poveo golom El Arabi Soudanija u devetoj minuti, no ve─ç u idu─çoj minuti gosti su izjedna─Źili, a strijelac je bio Esquerdinha. U 15. minuti 'Modri' su stigli do novog vodstva, ovoga puta pogodak je postigao Armin Hod┬×i─ç. U 48. minuti hrvatski prvak je ostao s igra─Źem manje nakon što je isklju─Źen Goncalo, no sedam minuta kasnije Jeremy Taravel je nakon uba─Źaja iz kornera povisio na 3-1. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Soudani svojim drugim pogotkom u 80. minuti.

'Modri' su natjecanje po skupinama Lige prvaka dohvatili i 2012/13., 2011/12., 1999/2000., i 1998/99. no niti jednom nisu prošli dalje. Tri puta su bili posljednji, a  jednom drugi, ali te 1998/1999. to nije bilo dovoljno za prolaz.

Dinamo je plasmanom u LP osigurao i najmanje 14 milijuna eura. Za uspješan prolaz kroz kvalifikacije zaradio je dva milijuna eura, a sam ulazak u Ligu prvaka donosi dodatnih 12 milijuna eura i to bez obzira na ishod natjecanja u skupini.
'Modri' ─çe imena suparnika u skupini doznati u petak kada je u Monacu ┬×drijeb Lige prvaka.

Zoran Mami─ç je u odnosu na prvu utakmicu na─Źinio jednu promjenu. U sastavu se našao Ante ─ćori─ç, a na klupi je ostao Marko Rog. Albanski prvak je u Zagreb doputovao bez napada─Źa Salihija koji je napustio klub i karijeru ─çe nastaviti u Izraelu.  Dinamo je odli─Źno otvorio utakmicu i ve─ç u devetoj minuti je poveo. Pivari─ç je sjajno ubacio s lijevog boka, a Al┬×irac Soudani glavom zabio u suparni─Źku mre┬×u. Na┬×alost, gosti su izjedna─Źili ve─ç minutu kasnije. Vangjeli je iskoristio Pivari─çevu neopreznost i s boka krenuo prema Eduardu. Portugalac je obranio njegov udarac, no odbijenu loptu je Esquerdinha zabio u praznu mre┬×u. Šokantno izjedna─Źenje sre─çom, brzo je anulirano. Šest minuta kasnije Dinamo ponovo vodi. Armin Hod┬×i─ç je lijepim udarcem sa 15 metara pogodio mre┬×u. U samoj završnici prvog dijela Soudani je još jednom zaprijetio, no Shehi je obranio njegov udarac.

Na otvaranju drugog dijela Dinamo je ostao s igra─Źem manje nakon što je Goncalo neopreznim startom zaradio drugi ┬×uti karton. Mami─ç je odmah reagirao izvadivši napada─Źa Hod┬×i─ça, a rupu u veznom redu je pokrpao Antoli─çem. U 53. minuti Albanci su imali ─Źistu situaciju za izjedna─Źenje, no Progni je promašio vrata. Gostuju─çe nade u mogu─çi preokret odagnao je Taravel postigavši u 55. minuti tre─çi gola za Dinamo. Iz kornera je ubacio Machado, a Taravel je u gu┬×vi najbolje reagirao. Sjajnu predstavu Soudani je u 80. minuti okrunio i drugim golom na utakmici zaklju─Źivši tako sjajnu ve─Źer u Maksimiru.

DINAMO - SKENDERBEU 4-1

ZAGREB. Stadion Maksimir - 13,000 gledatelja; Sudac: Gianluca Rocchi (Ita)
Strijelci: 1-0 Soudani (9), 1-1 Esquerdinha (10), 2-1 Hod┬×i─ç (16), 3-1 Taravel (55), 4-1 Soudani (80)
┬Äuti kartoni: Goncalo, Pivari─ç, ─ćori─ç / Berisha, Vangjeli
Crveni kartoni: Goncalo (48)
DINAMO: Eduardo - Pinto, Sigali, Taravel, Pivari─ç - Machado, Goncalo - Soudani, ─ćori─ç (od 67. Rog), Pjaca (od 77. Fernandes) - Hod┬×i─ç (od 51. Antoli─ç)
SKENDERBEU: Shehi - Vangjeli, Radas, Jashanica, Arapi - Progni (od 65. Nimaga), Lilaj, Skhembi, Esquerdinha - Latifi (od 78. Hristov), Berisha (od 56. Olayinka)

• Intervju: Mirna ┬Őitum (drugi dio)

Profesoricu Mirnu ┬Őitum, pro─Źelnicu za zdravstvo grada Zagreba, najavili smo prije desetak dana kao HDZ-ov tajni adut u utrci za gradona─Źelnicu Zagreba ako se Zagrebu dogode prijevremeni izbori. Ugledna doktorica, sveu─Źili┬Üna profesorica, ─Źlanica HAZU-a, dragovoljka Domovinskog rata koja je ranjena na prvoj crti boji┬Ünice i koja od nedavno savladava i komunalne probleme kao predsjednica Nadzornog odbora Zagreba─Źkog holdinga ─Źinila se kao idealna osoba za tu politi─Źku bitku. No, u velikom razgovoru za portal dalje.com u kojem pri─Źa o svom ┬×ivotnom, znanstvenom i ratnom putu otkriva kako u politici ipak ima neke druge planove. HDZ-u, ─Źija je ─Źlanica, spremna se odazvati, ako je pozovu. Ali za neke druge du┬×nosti.

• Intervju: Mirna ┬Őitum (prvi dio)
  • Ella Henderson: Hold on, we are going home
  • Video koji je pogledan vi┬Üe od 6 milijuna puta!